poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Jak dbać o siebie w upalne dni? Część 2

Słońce - przyjacielem każdego człowieka. Wywiera ogromny wpływ na organizm ludzki. Począwszy od naszego zdrowia fizycznego, a skończywszy na zdrowiu psychicznym. Gdy rano budząc się, ujrzymy jasne promienie wdrapujące się przez okno, to nie zdajemy sobie nawet sprawy jaki będą one miały wpływ na nasze nastawienie i samopoczucie tego dnia. Nie jest to nic nienaturalnego i nie należy doszukiwać się tu wpływu poza ziemskiej cywilizacji, gdyż słońce powoduje wydzielanie się serotoniny czyli hormonu szczęścia. Poza tym dzięki promieniom słonecznym organizm wydziela witaminę D3, która z kolei skutecznie chroni przed krzywicą i osteoporozą.


Jak chronić się przed słońcem


Niestety często zapominamy jak groźne jest słońce. Istnieje takie stare powiedzenie: "Tam, gdzie nie zagląda słońce, tam musi przychodzić lekarz". Gdzieś słyszeliśmy o promieniowaniu ultrafioletowym, ale co i gdzie? Jest to część z całego promieniowania słonecznego, która wywiera negatywny wpływ na nasz organizm. 


Piękne zachodzące słońcePromienie UV dzielą się na trzy zakresy UVA, UVB i UVC. Takie oznaczenia są popularne na kremach przeciwsłonecznych. Promienie UVC nie są dla nas bardzo groźne, gdyż do ziemi dociera bardzo mała ich ilość (są blokowane przez warstwę ozonową). Promieniowanie UVA przenika głęboko wewnątrz skóry, powodując powstawanie wolnych rodników, a w dłuższej perspektywie powoduje starzenie skóry, jej wiodczenie oraz powstawanie zmarszczek. Ostatni rodzaj promieni UVB jest najniebezpieczniejszy i powoduje powstawanie czerwonych rumieni i powoduje poparzenia słoneczne. Na nasze szczęście do ludzkiego ciała dociera najwięcej promieniowania UVA i choć jest najbardziej łagodne nie powinniśmy go lekceważyć. 

UVA przenika przez ubrania, przez szyby w biurze czy samochodzie, nawet przez chmury i jest obecne przez cały rok. A czy wiedzieliście, że jasne ubrania chronią przed promieniami gorzej niż ciemne? Jest to paradoks, ale to fakt. Czarny kolor nie tylko wyszczupla, ale i zatrzymuje najwięcej promieni :-)

Zatem opalać się, czy nie? Każda Kobieta stwierdzi, że opalone ciało wygląda bardziej atrakcyjnie, ale jak mamy się szybciej zestarzeć to jest to tego warte?

Wylegiwanie się na słońcu

Moja dobra znajoma, ostatnio zadała mi pytanie, czy mogę jej polecić jakąś serię kosmetyków do ciała - dla niej jak i jej rodziny. Nie musiałam się długo zastanawiać :-)

Jest to seria kosmetyków Sun Zone. Zawiera ona filtry UVA i UVB. Znajdziemy w niej produkty dla dorosłych jak i dla tych najmłodszych. Pozwoli nam prawidłowo zadbać o naszą skórę, będzie ją pielęgnować i za razem chronić przed promieniami słonecznymi, dzięki niej na pewno unikniemy niechcianych przebarwień na skórze. W tej serii kosmetyków znajdziemy : balsamy do opalania twarzy i ciała SUN Zone z SPF 10,15,25,30, krem ochronny do twarzy i ciała SUN Zone SPF 50 i dla dzieci spray do opalania twarzy i ciała SUN Zone KIDS SPF 25. Znajomej córeczka ma 2 latka, więc śmiało mogłam jej polecić spray, gdyż zastosować go możemy od 1 roku życia. Jest wodoodporny i bardzo szybko się wchłania. Tak jak i pozostałe produkty z tej serii. Dla mnie ważne też jest to, że nie pozostawiają na skórze białych śladów. 


Kosmetyki do ochrony przed słońcem

Zatem wracając do pytania: czy warto się opalać? Oczywiście, że tak ale pod jednym warunkiem: jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszą skórę. Po tej lekturze, każdy już wie na co zwrócić uwagę korzystając z dobroci natury w postaci złotych promieni słonecznych.