poniedziałek, 21 lipca 2014

Jak dbać o siebie w upalne dni? Część 1

Nasza mentalność jest taka, że jak zimno to źle, bo zimno. Jak jest gorąco to źle, bo jest gorąco i tak naprawdę nigdy nam nie dogodzi. Właśnie nadeszły dni, w których szukamy kawałka cienia, nie rozstajemy się z butelką wody, nie chce nam się pracować i nie możemy spać przez „brak powietrza” i natarczywe owady, które przedzierają się do naszego pokoju przez nawet najmniejszą szczelinkę w uchylonych drzwiach.

Wysoka temperaturaGdy człowiek wyjeżdża na wakacje, na ten upragniony urlop i to nawet nie nad morze. A pogoda dopisuje tak jak w obecnie dni, to nawet jak go spali słońce, wszystko jest w porządku. Cieszymy się odpoczynkiem, co więcej chwalimy się wszędzie zdjęciami jak nas pięknie słońce opaliło, jak nam pogoda dopisała. Ale gdy w tę samą temperaturę musimy chodzić do pracy, lub przebywać w nagrzanym mieszkaniu to jest nam już źle ;-/ Kto wtedy myśli o tym, aby wyjść na spacer do parku, albo przejść się na zakupy po mieście – na wakacjach to by była czysta przyjemność. Jak więc sobie radzić w tak upalne dni? Nie myślimy już o naszym samopoczuciu, zapewne w dużej mierze to kwestia naszego nastawienia, ale o naszym zdrowiu.

Gdy temperatura wskazuje na termometrze ponad 30 stopni w cieniu, to raczej nikt z nas nie jest głodny, myślimy tylko o dużej szklance zimnego napoju.

Tego mi trzeba w gorący dzień


Kilka rad, które pomogą nam przetrwać:
  • pijmy dużo wody! Dużo, czyli nawet 4 litry dziennie. Powinniśmy uważać na słodzone napoje i gazowane słodkie napoje. Nie zapominajmy, że cukier wiąże wodę! Nie powinno się również pić bardzo zmrożonych napoi. Niestety sprzyjają chorobą i mogą powodować szok termiczny dla naszego organizmu.
  • unikajmy picia alkoholu. Jest to związane z wydalaniem większej ilości płynu, niż go przyswoimy.
  • powinniśmy ograniczyć wysiłek fizyczny w okresie największej aktywności promieniowania słonecznego.
  • chrońmy głowę przed udarem nosząc nakrycia, ubierajmy się przewiewnie.
  • jedzmy dużo warzyw, owoców oraz białko – najlepiej w postaci ryb.
  • ostrożnie z klimatyzacją. Wbrew pozorom może tylko pozornie przynieść nam ulgę. Nie zapominajmy, że wyjście na słońce to również szok termiczny dla naszego organizmu. Największa różnica temperatury w biurze i na zewnątrz powinna wynosić 6 stopni.
Odpoczynek nad wodą

Jeśli już wiemy jak dbać o nasz organizm podczas upałów to teraz tylko musimy zaopatrzyć się w dobry krem ochronny do twarzy i ciała, i wybrać się z rodziną nad bezpieczny akwen wodny, aby nacieszyć się z naszego polskiego słońca :-) Ale to temat na kolejnego posta.....
Jak dbać o siebie w upalne dni? Część 2